V. Blinkevičiūtė ragina gesinti Lietuvos konfliktą su Kinija, o G. Landsbergį – atsistatydinti

V. Blinkevičiūtė ragina gesinti Lietuvos konfliktą su Kinija, o G. Landsbergį – atsistatydinti

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad Lietuva, bendradarbiaudama su Europos Sąjungos (ES) šalimis ir tarptautiniais partneriais, galėtų svarstyti galimybę pervadinti Taivano atstovybę ir taip mažinti įtampą santykiuose su Kinija.

Veiksmingai spręsti susiklosčiusią krizę, pasak V. Blinkevičiūtės, turėtų jau nauja Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovybė – šalies diplomatijos vadovą Gabrielių Landsbergį politikė darsyk ragina trauktis.

„Valdančiųjų neapgalvotas sprendimas kovoti su Kinija yra didelė klaida, už kurią dabar moka visi Lietuvos žmonės. Užsienio politika tiesiogiai suduoda smūgį piliečių gerovei: dėl Pekino ekonominio spaudimo stoja ištisi verslai, gali nuplaukti šimtų milijonų investicijos. Ir visa tai vyksta augančios infliacijos ir rekordinių kainų žiemos metu.

Rizikuoti mūsų žmonių gerove ir ekonominiu stabilumu negalime. Tad diplomatinių derybų būdu, bendradarbiaudama su ES ir kitais tarptautiniais partneriais, Lietuva gali ištaisyti klaidą ir svarstyti atstovybės pavadinimo keitimą į Taipėjaus. Taip, kaip prekybines atstovybes ten vadina ES ir kitos šalys“, – teigia V. Blinkevičiūtė.

Kinijos nesąžiningą veikimą vertina kritiškai

Socialdemokratų lyderė kritiškai vertina Kinijos „nesąžiningą elgesį ribojant Lietuvos verslo galimybes pasaulinėje prekyboje“.

„Sėkmingai kovoti su tokioms, paprastai neoficialiai taikomomis priemonėmis, galime tik jungtinėmis ES ir JAV pastangomis. Tačiau tai ilga kova, dėl kurios neturi kentėti Lietuvos verslas, veikiantis ir taip sudėtingomis globalios ekonomikos sąlygomis“, – pažymi V. Blinkevičiūtė.

Ji akcentuoja, kad dabar vykdoma užsienio politika neatitinka Lietuvos nacionalinių interesų, nedera su Konstitucijoje keliamais reikalavimais.

„Konstitucija skelbia, kad užsienio politikoje Lietuva siekia užtikrinti šalies saugumą, piliečių gerovę bei prisideda prie teise ir teisingumu pagrįstos tarptautinės politikos. Tad turime siekti taikos, saugumo, stabilumo.

Bet užsienio politikoje konservatoriai kuria vis naujus kovos frontus, tarsi būtų karų, krizių ir konfliktų partija. Ir kol kas visuose frontuose pralaimi, nes sąjungininkų nepavyko suburti. Taigi būtina dėti visas pastangas, kad padarytos klaidos būtų ištaisytos“, – sako V. Blinkevičiūtė.

G. Landsbergio pasitraukimas – galimybė mažinti įtampas

LSDP vadovė primena, kad nuo Nepriklausomybės pradžios Lietuvos tarptautinė politika buvo grindžiama nacionaliniais interesais: dėl pagrindinių užsienio politikos krypčių sutardavo visos pagrindinės parlamentinės partijos.

Dabar, anot V. Blinkevičiūtės, šio balanso nebeliko – valdantieji konservatoriai ir liberalai „vis dažniau vienašališkai ir nesitarę priima sprendimus, o URM vadovybė nesugeba prognozuoti savo veiksmų pasekmių, nevertina kaštų ir rizikų, neanalizuoja, ar tikslai aiškūs ir pasiekiami“.

„Aiškėja, kad prieš žengiant diplomatinį žingsnį net nesivarginama domėtis, ar bus platus tarptautinis palaikymas. Ir tai liudija du valdančiųjų fiasko: dėl Kinijos ir baltarusiškų trąšų tranzito. Vargu, ar G. Landsbergiui toliau einant užsienio reikalų ministro pareigas padarytas klaidas įmanoma ištaisyti. Tam reikia naujos URM politinės vadovybės.

Mes, socialdemokratai, jau kurį laiką raginame premjerę Ingridą Šimonytę principingai įvertinti nesėkmingai šalies diplomatijai vadovaujantį ministrą. Tam pritarė ir daug politologų bei apžvalgininkų.  Padėtis, deja, toliau tik blogėja. G. Landsbergio atsistatydinimas būtų viena iš prielaidų mažinti susikaupusias įtampas“, – komentuoja V. Blinkevičiūtė.

Close