LINAS JONAUSKAS: TEISĖ PASITRAUKTI IŠ II PENSIJŲ PAKOPOS – VOS TIK  NUSPRENDUS

LINAS JONAUSKAS: TEISĖ PASITRAUKTI IŠ II PENSIJŲ PAKOPOS – VOS TIK NUSPRENDUS

Esama ydinga antroji pensijų pakopos sistema neprisidės prie oresnės senatvės, o tik dar labiau „atmuš“ gyventojams norą pasirūpinti savo senatve, jei į papildomos pensijos kaupimą jie bus varomi varu, be galimybės išeiti ir pasirinkti kitą kaupimo formą, o sukakus pensiniam amžiui bus mokamos tik 20-30 eurų siekiančios periodinės išmokos.

Todėl Seimo narys socialdemokratas Linas Jonauskas įregistravo Pensijų kaupimo įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūlo gyventojams leisti nutraukti dalyvavimą antrosios pakopos pensijų kaupimo fonduose ir pasiimti sukauptas lėšas vienkartine išmoka, dar nesukakus pensiniam amžiui.

Anot Lino, priverstinio pensijų kaupimo antroje pakopoje modelis, panašus į esamą Lietuvoje, yra Pietų Amerikoje. Daugelis valstybių liberaliau žiūri į pensijų kaupimą ir gyventojų laisvę rinktis būdą, kaip bus kaupiama senatvės pensija.

Šiandien Lietuvoje taikomas antrosios pensijos kaupimo modelis yra absurdiškas. Gyventojai, pensijų fonde sukaupę lėšas, jas galės atsiimti sukakus pensiniam amžiui ir ne visus iškart, o turės tenkintis nedidelėmis periodinėmis išmokomis arba įsigyti anuitetą ir gauti keliasdešimtis eurų siekiančią išmoką iki tada, kol mirs.

Vargu, ar dauguma vyrų, kurie į pensiją šiandien išeina 64 metų, ilgai džiaugsis ir tais papildomais 20 eurų per mėnesį. Vidutinė vyrų gyvenimo trukmė yra apie 69 metai. Tai reiškia, kad žmonės, šiandien kaupiantys pensiją antrosios pakopos pensijų fonduose, oresnės senatvės nematys. Naudą galbūt pajus jų vaikai ar anūkai, kurie sukauptą pensiją galės paveldėti. Akivaizdu, kad esama tvarka, įkalinanti gyventojus antrosios pakopos pensijų fonduose ir neleidžianti laisvai disponuoti sukauptomis lėšomis, yra mažų mažiausiai ydinga.

Linas siūlo įstatymu įtvirtinti, kad antrosios pakopos pensijų fonde sukauptų lėšų atsiėmimas vienkartine išmoka būtų traktuojamas kaip pensijų kaupimo pabaiga.

Jei būtų pritarta Lino siūlymui, asmuo, išsiėmęs vienkartinę išmoką, toliau nebedalyvautų pensijų kaupime antrosios pakopos pensijų fonde, nebent jis nuspręstų pasirašyti naują kaupimo sutartį.

Be abejonės turi būti sudaryta galimybė žmonėms išsiimti antrosios pakopos pensijų fonde sukauptas lėšas vienkartine išmoka.

Šiandien iš pensijų fondo vienkartinę pensijų išmoką galima išsiimti tik suėjus pensiniam amžiui ir tik tada, jei pensijų fonde sukauptos lėšos yra mažesnės arba lygios 5 000 eurų arba yra didesnės kaip 60 000 eurų. Pastaruoju atveju, vienkartine pensijų išmoka asmuo gali gauti sumą, viršijančią 60 000 eurų.

Bet kokiu atveju, net ir sukaupta didesne suma žmogus disponuoti negalės, turės tenkintis periodinėmis išmokomis ar anuitetu.

Galimybė laisvai išsiimti vienkartinę išmoką, net ir nesukakus senatvės pensijos amžiui, gali pasitarnauti kritinių ligų (vėžio, cukrinio diabeto ir t.t.) gydymui, geresnei žmogaus gyvenimo kokybei.

Dažnas vyresniame amžiuje svajoja apie dantų susidėjimą, o ne papildomus dvidešimt eurų vienkartiniam apsipirkimui prekybos centre. Kritinėmis ligomis suserga vis jaunesni asmenys, kurie, ligoms progresavus, gali ir nesulaukti senatvės bei antroje pensijų pakopoje kaupiamos skurdžios mėnesinės senatvės pensijos išmokos.

Close