L. Jonauskas siūlo iš biudžeto finansuoti vaikų vasaros stovyklas

L. Jonauskas siūlo iš biudžeto finansuoti vaikų vasaros stovyklas

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime narys Linas Jonauskas kartu su kitais Seimo nariais registravo pasiūlymą 2022 metų biudžete 45 milijonais eurų padidinti asignavimus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, 7-16 metų vaikų kasmetinėms edukacinėms 5-7 dienų trukmės stacionarioms vasaros stovykloms.

Pasak Lino Jonausko, dabartinių lėšų, skiriamų neformaliam ugdymui nepakanka, kad vaikai galėtų atgauti karantino metu prarastus socialinius, fizinio aktyvumo ir kitus įgūdžius.

„Ne visi tėvai turi galimybes paskatinti vaikų dalyvavimą neformaliame ugdyme, nupirkti kelialapius į stacionarias vasaros stovyklas.  Šiuo metu vasaros stovyklos yra kompensuojamos tik socialiai remtiniems vaikams, taip pat Švietimo, mokslo ir sporto ministerija leido savivaldybėms naudoti karantino metu sutaupytas neformalaus vaikų švietimo krepšelio lėšas vaikų vasaros stovykloms. Tačiau šių lėšų nepakanka, kad visi 7-16 metų mokiniai galėtų pasinaudoti galimybe dalyvauti vasaros stovyklose, jose lavintis, bendrauti, užsiimti sportu ir panašiai. Viso to karantino metu vaikams labai trūko. Mokytojai pastebi, kad vaikai yra praradę ne tik socialinius įgūdžius, bet ir fizinio aktyvumo trūkumas neigiamai paveikė jų sveikatą“, –  teigė L. Jonauskas.

Seimo nario teigimu, Lietuvoje atlikti tyrimai dėl karantino poveikio taip pat rodo nerimą keliančius signalus.

„Vasaros stovyklos ne tik padėtų išspręsti vaikų užimtumo vasarą problemą, bet ir pagerintų jų fizinę ir emocinę būklę. Mokslininkai, ištyrę daugiau nei 1,5 tūkst. tėvų, daugiau nei 300 11-14 metų vaikų ir beveik tiek pat mokytojų, pateikė išvadas, kad daugiau nei trečdalio vaikų emocinė būsena ir/arba elgesys pirmojo karantino metu pablogėjo. Prie ekranų leidžiamas laikas, lyginant su ankstesnių tyrimų duomenimis, padvigubėjo. Padaugėjo vaikų galvos skausmų, kurie sietini su ilgesne ekranų (ypač mokymosi tikslais) naudojimo trukme, mažesniu fiziniu aktyvumu, trumpesniu buvimu lauke. Padaugėjo vaikų regėjimo sutrikimų ir nutukimo. Pastebimai sumažėjo vaikų, dalyvaujančių neformaliame ugdyme. Tuo tarpu vaikai, dalyvaujantys neformalaus ugdymo užsiėmimuose, prie ekranų praleido mažiau laiko, jų fizinė ir psichikos sveikata buvo geresnė, o noras mokytis ir mokymosi pasiekimai – didesni. Tai rodo, kad turėtume dar daugiau dėmesio ir lėšų skirti vaikų neformaliam ugdymui“, – sakė L. Jonauskas.

Seimo narys yra įregistravęs ir Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siūlo 7-16 metų vaikams garantuoti kasmetines edukacines 5-7 dienų trukmės vasaros stovyklas.

Įvertinus tai, kad šiuo metu Lietuvoje yra 301323 7-16 amžiaus vaikai, biudžete reikėtų numatyti 45 200 000 eurų. Skaičiuojama, kad  vienos vasaros stovyklos kaina vienam vaikui per metus būtų 150 eurų.

Tam siūloma panaudoti valstybės biudžeto įplaukas iš akcizo už alkoholinius gėrimus bei apdorotą tabaką, viršplanines biudžeto pajamas iš konfiskuoto turto realizavimo ir baudų už administracinės teisės pažeidimus, Valstybės investicijų programos sutaupytas (nepanaudotas) lėšas.

Close